آموزش نحوه نصب لوستر سقفی


آموزش نحوه نصب لوستر سقفی

با آنکه در گذشته لوستر به عنوان وسیله ای لوکس و تجملاتی شناخته می شد، امروزه به دلیل تعدد انواع لوستر در بازار که محدوده های قیمتی بسیار مختلفی را در بر می گیرند، اقشار بسیار بیشتری از جامعه به آن روی آورده و از مشتریان آن به حساب می آیند. لوسترها انواع مختلفی داشته و از فانتزی و اسپرت تا بسیار رسمی را شامل می شوند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند.

به طور مثال معمولا در آشپزخانه از لوسترها فانتزی تر و در سالن پذیرایی از لوسترهای مجلسی تر استفاده می شود. همه انواع لوسترها اما از منطق یکسانی در هنگام نصب برخوردار بوده و صرف نظر از مکان قرارگیری (در مغازه، رستوران، سالن پذیرایی، اتاق خواب و …) با یک دستورالعمل تقریبا مشترک به سقف آویخته می شوند. مطلب پیش رو در همین جهت و در راستای آشنایی گام به گام شما با چگونگی نحوه نصب لوستر ساختمان نگارش شده است؛ پس با ما همراه باشید.

چگونه لوستر را نصب کنیم؟
همواره گفته اند که بهترین روش، ایمن ترین روش است. این اصل به خصوص در هنگام که با انرژی الکتریکی و برق سر و کار دارید، اهمیت دوچندانی پیدا می کند. از این رو قبل از هر چیز به سراغ فیوز منزل رفته و برق واحد را قطع کنید. بعد از قطع فیوز به وسیله فازمتر سیم برق را چک کنید و بدین ترتیب مطمئن شوید در مکانی که قرار به نصب لوستر سقفی است، سیم برق عاری از جریان الکتریسته باشد.

توجه داشته باشید که استفاده از ابزار تخصصی برقکاری از نکات مهم در آموزش نحوه نصب لوستر است. زمانی که از این موارد اطمینان حاصل کردید برای نصب لوستر ساختمان مراحلی را که در ادامه این مطلب نوشته ایم دنبال کنید.

۱. باز کردن لوستر قبلی
در صورتی که از قبل لوستری در محل قرار دارد، ابتدا با فازمتر مطمئن شوید که در سیم های متصل با آن برق وجود نداشته و سپس با احتیاط اتصالات سیم های آن را جدا کنید. توجه داشته باشید که برخی لوسترها بسیار سنگین بوده و یا شکننده هستند. از این رو حتما از وجود اشخاصی کمک کننده در کنار خود در هنگام باز کردن لوسترهای بزرگ اطمینان حاصل کنید.

۲. اندازه کردن زنجیر برای نصب لوستر
قبل از اینکه لوستر جدید را نصب کنید حتما لازم است تا طول زنجیر آن را اندازه کنید. به طور کلی زنجیر برخی از لوسترها را فروشندگان لوستر با توجه به ارتفاع سقف و خواسته شما اندازه می کنند و دیگر نیاز به اندازه کردن آن ها نیست. اما اگر سقف خانه شما کوتاه باشد بهتر است زنجیر لوستر را کوتاه تر کنید. برای انجام این کار با کمک انبردست حلقه های زنجیر را کمی تاب داده و سپس از لوستر جدا کنید. دقت کنید سیم برق لوستر به اشتباه قطع نشود.

قبل از اینکه پروسه نصب را شروع کنید و برای نصب لوستر بالای چهارپایه بروید، در نظر بگیرید ارتفاع چهارپایه شما به اندازه ای باشد که دستتان نه خیلی کشیده شود و نه آنقدر ارتفاع چهار پایه زیاد باشد که نتوانید به اندازه کافی روی انجام کار تسلط داشته باشید. حالت میانه بین این وضعیت که حداکثر تسلط و اطمینان را برای شما داشته باشید، بهترین حالت است.

سپس فرآیند نصب را آغاز کرده و لوستر را به آرامی به قلاب سقف بیاویزید (اگر قلاب نبود، سقف را در محل ایمن سوراخ کرده و یک قلاب نصب کنید تا لوستر آویزان شود).

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *